Porty / Mariny


Nasze wybrzeże oferuje pokaźną ilość portów, marin i pomostów. Decydując się na  zejście na ląd wybierajmy tylko te miejsca, które są przeznaczone do cumowania. Pozostałe miejsca są niebezpieczne ze względu na kamienie czy płycizny. Ponowne zwodowaniem łodzi może okazać się niemożliwe, może dojść do uszkodzenia śruby lub kadłuba. Poniżej lista i szczegóły miejsc, które rekomendujemy na postój.

Przystań jachtowa „Marina Gdynia” posiada 260 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu, a świetnie przygotowana infrastruktura sprzyja zainteresowaniu żeglarzy. Gdyńska marina spełnia wysokie standardy ekologiczne, można korzystać z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych, punktu segregacji śmieci, slipów i żurawia stacjonarnego o maksymalnym obciążeniu do 2,5 tony.

Zlokalizowana na nabrzeżu stacja paliw umożliwia bezpieczne i ekologiczne tankowanie paliwa, a basen żeglarski jest monitorowany. Obiekt cieszy się dużą popularnością wśród polskich i zagranicznych żeglarzy.

Jest zapleczem do rozgrywania wielu imprez żeglarskich na poziomie europejskim i światowym m.in. : Targi Wiatr i Woda, Gdynia Saling Days, Zloty największych żaglowców na świecie oraz wiele innych. Gdyńska Marina stanowi bazę dla wszelkich imprez żeglarskich– największa i najnowocześniejsza w Polsce. Jej niewątpliwym atutem jest położenie w samym centrum Miasta. To jeden z najpiękniejszych zakątków Gdyni.

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni w przystani żeglarskiej panuje ruch. I stoją tu obok siebie zarówno wspaniałe i luksusowe jachty, jak i całkiem małe i skromne łódki. Wokół Mariny mają swoje siedziby kluby żeglarskie, w których już nawet kilkuletnie dzieci mogą poznawać tajniki żeglowania. Do tych zaś, którzy miłość do żagli odkryli nieco później, kluby żeglarskie kierują szeroką ofertę kursów i rejsów czarterowych.

54.51715, 18.54991

al. Jana Pawła II 13A, 81-345 Gdynia

telefon: +48 785 174 719

e-mail: marina@gdyniasport.pl

www: https://gdyniasport.pl/pl/obiekty/marina-gdynia

Marina Yacht Park to nowoczesna przystań jachtowa, która od sezonu żeglarskiego 2019 roku uatrakcyjnia polskie wybrzeże Bałtyku. Obiekt wyposażony jest w funkcjonalne zaplecze dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających żeglarzy, a nowoczesny system zarządzania i rezerwacji sprawiają, że Marina Yacht Park to idealne miejsce przygotowane na przyjęcie jednostek z Polski i z zagranicy, jak również przyjazne stałym armatorom. 

Przystań jachtowa Marina Yacht Park posiada 120 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu oraz doskonale przegotowaną infrastrukturę. 72 miejsca przeznaczone są dla jednostek krótszych niż 14 metrów (10A), 42 dla krótszych niż 12 metrów oraz 6 miejsc dla jednostek poniżej 10 metrów. Głębokość mariny pozwala na przyjęcie jednostek o zanurzeniu do 8 metrów. Dodatkowo Marina Yacht Park posiada 8 miejsc do dokowania skuterów oraz małych jednostek typu rib i łódek trenerskich ze specjalnie przygotowanymi dla tego typu jednostek pomostami pływającymi.

Przystań jachtowa spełnia wysokie standardy ekologiczne, zapewniając możliwość korzystania z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych i punktów segregacji śmieci, a pobliska stacja paliw zlokalizowana na nabrzeżu umożliwia bezpieczne tankowanie paliwa. Teren mariny jest ogrodzony oraz stale monitorowany. W ramach inwestycji powstaje także funkcjonalny bosmanat o powierzchni ponad 300 m kw., w którym znajdzie się m.in. zaplecze socjalne, 15 pryszniców, toalety, pralnia, pomieszczenie bosmana, kubryk oraz salka na szkolenia i spotkania.

Na terenie Mariny Yacht Park świadczone będą usługi związane z potrzebami armatorów m.in. mechanik, żaglomistrz i szkutnik.

54.5212, 18.55171

Arkadiusza Rybickiego 4c, 81-340 Gdynia

telefon: +48 785 557 777

e-mail: office@marinayachtpark.pl

www: https://www.marinayachtpark.pl/

Marina Sopot to marina w rejonie Zatoki Gdańskiej, która otwarta została w lipcu 2011 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wybudowana została w ciekawy sposób, czyli poprzez “doklejenie” do konstrukcji mola nowych, betonowych falochronów. Żeby zobrazować konstrukcję mariny, zwinięcie mola nie spowodowałoby rozpadnięcia się mariny. W wodzie pozostałaby konstrukcja składająca się z czterech ścian falochronu.

Falochron od strony ostrogi, czyli leżący od strony plaży i równolegle do niej oraz będący jego przedłużeniem falochron wschodni, od strony Gdańska są zamknięte dla spacerowiczów. Dostęp do nich strzeżony jest przez furtkę, której otwarcie umożliwiają specjalne karty wydawane przez Bosmana i dostępne jedynie dla właścicieli i załóg jednostek cumujących w marinie.

Falochron leżący wzdłuż i przy samym molo, oraz falochron południowy odchodzący od mola w kierunku Gdańska, leżący od strony otwartego morza, udostępnione są dla wszystkich turystów. Na końcu mola południowego znajduje się podniesiony taras, dzięki któremu spacerowicze mają możliwość obserwowania akwenu Zatoki Gdańskiej zza wysokiego muru na falochronie.

Na końcu mola znajduje się budynek, którego jedną część zajmuje restauracja Meridian, a drugą Bosmanat Sopot Marina. Ten znajduje się na piętrze, do którego prowadzą schody od strony samej mariny. Obok biura bosmana znajduje się węzeł sanitarny dla załóg stacjonujących w marinie Sopot.

Wpływając do mariny po prawej stronie znajduje się falochron południowy, przy którym cumują większe jednostki. Dostęp do mola mają wszyscy spacerowicze.

Po lewej stronie znajdują się dwa pływające pomosty, które razem z falochronem wschodnim, ostrogą oraz głowicą mola tworzą trzy małe baseny do wygodnego cumowania jachtów żaglowych, jachtów motorowych, czy motorówek RIB.

54.44814, 18.57688

ul. Plac Zdrojowy 2, 81-723 Sopot

telefon: +48 797 479 409

e-mail: bosmanat.mosir@use.pl

www: https://www.marina-sopot.com.pl/

Przystań jachtowa Marina Gdańsk została wybudowana w 1997 roku. Gdańsk obchodził wówczas swoje 1000- lecie. Po wielu latach nasze miasto dołączyło do grona innych miast europejskich, w których istnieją porty jachtowe położone w samym centrum.

Przystań długości 290 m usytuowana jest wzdłuż Nabrzeża Szafarnia na Nowej Motławie, na wprost sławnego Żurawia Gdańskiego. Nowoczesne zaplecze bosmanatu oraz pomieszczenia sanitarne są doskonałą wizytówką dla gości przybywających do Gdańska. Nabrzeża przystani wyposażone są w przyłącza energii oraz wody.

Marina Gdańsk od czasu powstania jest niewątpliwą atrakcją zarówno dla żeglarzy jak też mieszkańców i turystów. Doskonała lokalizacja i kameralny charakter sprawiają, że jest chętnie odwiedzana przez wodniaków. Podczas minionych lat gościliśmy tysiące jachtów zarówno polskich jak też zagranicznych, z najróżniejszych zakątków świata. Cyklicznie gościmy flotylle jachtów imprez takich jak: Baltic Sail, Regaty o Puchar Mariny Gdańsk i wielu innych.

54.34953, 18.6603

ul. Szafarnia 6/U4, 80-755 Gdańsk

tel +48 58 301 33 78 GSM: 695-564-848

e-mail: marina.gdansk@sportgdansk.pl

www: https://www.sportgdansk.pl/obiekty/przystan-jachtowa-marina-gdansk/

Przystań Żabi Kruk została zbudowana w ramach programu Ożywienia Dróg Wodnych w Gdańsku i oddana do użytku latem 2012 roku. Głębokości umożliwiają zawijanie tu jachtom o maksymalnym zanurzeniu 3 m przy średnim stanie wody oraz o wysokości maksymalnie 2,5 m od lustra wody. Przystań posiada 25 miejsc cumowniczych przy y-boomach. Na pomoście zainstalowane są skrzynki do poboru prądu i krany z wodą. Na przystani można skorzystać ze slipu. W budynku bosmanatu oprócz biura Bosmana znajduje się WC, prysznice, ogólnodostępna kuchnia oraz garaż. Obok budynku jest parking. Całość jest częściowo ogrodzona i strzeżona całą dobę. Na przystani znajduje się wypożyczalnia sprzętu do rekreacji wodnej, tj. kajaki 1,2-osobowe, rowerki wodne oraz łodzie wiosłowe.

54.34223, 18.64858

Żabi Kruk 15 A, 80-822 Gdańsk

tel: +48 506-056-073

e-mail: zabi.kruk@sportgdansk.pl

www: https://www.sportgdansk.pl/obiekty/przystanie-zeglarskie-program-ozywienia-drog-wodnych-w-gdansku/

Port jachtowy znajduje się przy Twierdzy Wisłoujście (część północna), wpływamy od strony Wisły Martwej. Postój dla klubu, w pozostałych przypadkach wymagany jest wcześniejszy kontakt z komandorem klubu lub bosmanem. Cumowanie możliwe dziobem lub rufą do kei, nabrzeża. Przy betonowym nabrzeżu (zewnętrznym) cumowanie long-side.

54.39587, 18.67913

ul. Stara Twierdza 9/12, 80-561 Gdańsk

telefon: 602 249 490 / 789 029 730

e-mail: brak

www: http://www.pkm.gda.pl

Infrastruktura portowa to przystań: nabrzeże, pomost stały, pomosty pływające ze stanowiskami postojowymi dla ok. 100 jednostek żaglowych i motorowych. Marina wyposażona jest w podstawowe media: wodę, elektryczność, oświetlenie.

Warsztaty specjalistyczne, również powierzchnie do najmu, umożliwiają dokonanie drobnych napraw i remontów.

W głównym obiekcie znajdują się sanitariaty przeznaczone do użytku korzystających z portu. W ofercie znajdują się także usługi portowe.

54.36759, 18.77701

Stogi 21, 80-642 Gdańsk

tel: +48 603 766 314

e-mail: ncz@awf.gda.pl

www: http://ncz.awf.gda.pl/

Przystań jachtowa Górki Zachodnie służy jako całoroczne miejsce postoju rekreacyjnych jednostek pływających i umożliwia ich właścicielom i armatorom możliwość korzystania z zaplecza sanitarnego, socjalnego oraz serwisowego. Na terenie przystani prowadzi działalność statutową Jachtklub Stoczni Gdańskiej jako organizacja pożytku publicznego. Przystań jachtowa jest wykorzystywana jako miejsce organizowania regat oraz szkolenia dzieci i młodzieży. Na terenie prowadzą działalność gospodarczą wyspecjalizowane firmy w zakresie serwisowania rekreacyjnych jednostek pływających.

Przystań położona jest za pasem zalesionych wydm w sąsiedztwie rezerwatu ptactwa wodnego i połączona wodami Martwej Wisły z Motławą oraz Wisłą poprzez śluzę w Przegalinie.

54.35681, 18.78169

Przełom 9, 80-643 Gdańsk

tel: +48 58 307 31 15

email: brak

www: https://www.sportgdansk.pl/obiekty/przystan-jachtowa-gorki-zachodnie/

Przyjazny port niespełna milę morską od ujścia Wisły Śmiałej.Przystań znajduje się w Gdańsku w Górkach Zachodnich położonych  15 km od centrum Gdańska. Na terenie prawie 12,000 m² i dzięki 140-metrowemu pomostowi przystosowana jest do cumowania 25 jachtów żaglowych lub motorowych.

54.35806, 18.77961

Przełom 24, 80-643 Gdańsk

tel: +48 668 868 228

email:marina@marinaprzelom.pl

www: www.marinaprzelom.pl

Marina jest zlokalizowana w Porcie Rybackim, który znajduje się na końcu półwyspu helskiego. Stanowiska postojowe dla jachtów są zlokalizowane przy pomostach pływających (jednostki do 11m) oraz przy keji w basenie jachtowym. Jest otoczona przez system falochronów. Posiada 35 stanowisk dla jednostek sportowych i turystycznych o zanużeniu maxymalnym 4,5 m.

Teren portu monitorowany systemem telewizji przemysłowej. Występowanie fal w basenie podczas silnych południowych wiatrów. Wpływanie/wypływanie z przystani z bezpieczną prędkością nie przekraczającą 5 węzłów, na silniku, po uzyskaniu zezwolenia z bosmanatu Urzędu Morskiego.

54.69458, 18.67376

ul. Żeglarska 1, 84-150 Hel

tel. 605 727 070

e-mail: porthel@home.pl

www: www.porthel.home.pl

Port w Pucku jest portem z przystanią rybacką i niezależną mariną jachtową. Stanowi bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej, jest także ośrodkiem sportów wodnych. Port Puck jest położony na zachodnim wybrzeżu Zatoki Puckiej na Pobrzeżu Kaszubskim.

Znajduje się w północnej części w woj. pomorskiego, w powiecie puckim, w północnej części miasta Pucka. Port Puck tworzą dwa baseny portowe oddzielone plażą i obiektami Harcerskiego Ośrodka Morskiego.

Według rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 1999 roku, port morski w Pucku obejmuje obszar od wschodniego falochronu basenu Jachtowego do rowu melioracyjnego przy zachodniej części basenu Rybackiego, a także obszar do ulic Tadeusza Kościuszki i Żeglarzy. Ruchem statków kieruje Bosmanat Portu Puck podległy pod Kapitanat Portu Władysławowo. Infrastrukturą portową administruje Urząd Morski w Gdyni oraz miasto Puck.

Marina jachtowa (żeglarska) w Pucku przyjmuje jednostki o długości kadłuba do 20 m i zanurzeniu nie przekraczającym 2,8 m.

Basen Rybacki posiada prostokątny kształt i 3 nabrzeża, których wschodnie ma długość 67 m, południowe 40 m, zachodnie 74 m. Głębokości w basenie wahają się od 2,5 m do 3,5 m.

Na terenie Przystani Jachtowej rezydenci korzystać mogą ze zmodernizowanej infrastruktury portowej – wyremontowane sanitariaty stanowią zaplecze socjalne i umożliwiają skorzystanie z toalety, jak i gorący prysznic. Wykorzystane systemy oszczędzające wodę stanowią dodatkowy atut dla osób dbających o środowisko naturalne.  Ponad to wydzielona toaleta dla osób niepełnosprawnych w pozytywny sposób oddziałuje na zwiększenie wykorzystania Przystani przez osoby z różnego rodzaju ograniczeniami ruchowymi.

Przystań Jachtowa jest w chwili obecnej małym, aczkolwiek niezwykle urokliwym portem spełniającym europejskie standardy.

54.72366, 18.41706

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

Molo, Żeglarzy, 84-100, Puck

tel. +48 696 661 111

e-mail: moksir-puck@home.pl

www: http://www.moksir.puck.pl/

Pomiędzy rezerwatem Mechelińskie Łąki a klifem znajduje się przystań z charakterystycznymi kutrami rybackimi. Mechelinki są największym portem rybackim w gminie Kosakowo. Zarejestrowanych jest tu 9 łodzi, które obecnie bazują na plaży. Jest to urokliwe miejsce, gdzie można sobie zrobić fajne zdjęcie i kupić rybkę prosto z kutra. W ostatnim czasie została wybudowana nowoczesna przystań rybacka z zapleczem, mająca na celu poprawę warunków pracy tutejszych rybaków.

54.61018, 18.514

ul. Nadmorska, 81-198 Mechelinki

telefon: brak

e-mail: brak

www: http://mechelinki.solectwo.pl/

Rewa Posiada dwie przystanie dla rybaków i molo. Powstanie miejscowości datuje się na XVI wiek. Przed II wojną światową cumowały tutaj statki pasażerskie oraz niewielkie żaglowce. W tej chwili przystań pełni wyłącznie funkcje rekreacyjne. Rewa jest świetną alternatywą dla przepełnionych plaż Trójmiasta.

54.63196, 18.49715

ul. Morska 109, 81-198 Rewa

telefon: brak

e-mail: brak

www: brak

Plaża w Osłoninie ma dziki charakter, znajduje się na niej nieduży pomost – molo, chętnie odwiedzany przez miłośników kite- i windsurfingu. Plaża jest dość wąska i nie ma na niej strzeżonego kąpieliska. Na północ od Osłonina (w stronę Rzucewa) uroku dodaje wysoki na 16 metrów Klif Osłoniński.

54.66825, 18.46589

ul. Młyńska, Osłonino

telefon: brak

e-mail: brak

www: https://www.oslonino.pl/atrakcje/1/plaza

Rzucewo to niewielka miejscowość na Kaszubach, położona nad Bałtykiem, a dokładniej nad Zatoką Pucką. Dzięki takiemu położeniu Rzucewo oferuje wyjątkowe plaże. Nie są one zbyt szerokie, za to nie ma tu zwykle tłumów, dzięki czemu można oddać się plażowaniu w spokoju i ciszy, w bliskim otoczeniu przyrody. Porasta tu bowiem las objęty Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym. Blisko plaży znajduje się zamek w Rzucewie oraz wyjątkowe muzeum – Osada Łowców Fok.

54.68613, 18.46682

ul. Rzucewo

telefon: brak

e-mail: brak www: brak

Swarzewo to miejscowość rybacko-turystyczna nad Zatoką Pucką, położona u podstawy Półwyspu Helskiego, między Władysławowem i Puckiem. W Swarzewie znajduje się przystań z molem, wypożyczalnia sprzętu wodnego, szkółka windsurfingowa. Swarzewo to wypoczynek w ciszy, bez wielkomiejskiego szumu. Przez Swarzewo przebiega ścieżka rowerowa, biegnąca wzdłuż Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego – łączy Puck z Helem (ok 60 km). Jednocześnie ze Swarzewa blisko do Pucka, Władysławowa a nawet Trójmiasta – to dobre miejsce do organizowania ciekawych wycieczek samochodowych po całym Wybrzeżu Gdańskim.

54.76044, 18.40542

ul. Morska 6, Swarzewo

tel. +48 (58) 674 36 16

e-mail: stanicawodna@oksitpuck.pl

www: http://oksitpuck.pl/stanica/

Port Chałupy istnieje od 1997 roku. Położony jest na wschodnim krańcu miejscowości Chałupy nad Zatoką Pucką. W odległości około 100 metrów przyjezdny może korzystać z uroków jednej z najpiękniejszych bałtyckich plaż.

Drewniane pomosty umożliwiają cumowanie jednostek o zanurzeniu do 1,2 metra. Parking zapewnia miejsce dla około 30 samochodów.

W skład portu wchodzi: bar z widokiem na zatokę, tradycyjna wędzarnia kaszubska oraz taras restauracyjny położony bezpośrednio nad wodą.

Punktem charakterystycznym, dzięki któremu łatwo odnaleźć przystań jest 24 metrowej wysokości replika masztu żaglowca z XIX wieku.

54.75698, 18.51632

ul. Kaperska 65, 84-120 Władysławowo

tel. +48 693 109 941

e-mail: mcelarek@hotmail.com

www: www.portchalupy.wpt.pl

Kuźnica to dość duży ośrodek rybacki. Od strony Zatoki Puckiej funkcjonuje port rybacki z mariną. Przez wiele lat była to mała nieosłonięta przystań rybacka, z niewielkim nabrzeżem i trudnym, obfitującym w mielizny podejściem. Jesienią 2012 roku oddano do użytku zmodernizowany port.

Obecnie port chroniony jest on dwoma falochronami – południowym (174 m) i wschodnim (110 m).  Falochrony są jednocześnie nabrzeżami, przy których mogą cumować jednostki pływające.  Falochrony są oświetlone, posiadają przyłącza energetyczne.

Dodatkowo, na brzegu powstały budynki zaplecza przystani i bosmanat, budynek socjalno-administracyjny dla rybaków, budynki sanitarne z WC i prysznicami.

Pogłębiono także tor podejścia do portu.

54.73314, 18.58094

ul. Hallera 1A, 84-130 Kuźnica

tel. brak

e-mail: brak

www: www.kuznica.info.pl

W bliskiej odległości od portu znajduje się molo spacerowe. Przy molo zlokalizowana jest przystań z pomostami oraz wypożyczalnia sprzętu motorowodnego (motorówki, skutery wodne stojące i siedzące), jednostek żaglowych (katamarany) oraz wodnego sprzętu rekreacyjnego (łódki, kajaki, rowery)..

W sąsiedztwie znajduje się smażalnia ryb z miejscami do siedzenia w kształcie łódek, informacja turystyczna, duży plac zabaw dla dzieci.

54.73151, 18.58727

ul. Hallera, 84-130 Kuźnica

tel. brak

e-mail: brak

www: www.kuznica.info.pl

Jastarnicki port jest przystanią rybacką i żeglugi pasażerskiej. Położony od strony Zatoki Puckiej. Składa się z basenu portowego, którego część zachodnia jest przeznaczona dla kutrów i łodzi rybackich, a w części wschodniej znajduję się marina jachtowa przeznaczona dla rekreacji i sportów wodnych.

54.69458, 18.67376

ul. Portowa 43 , 84-140 Jastarnia

tel. 507 857 652

e-mail: mzp@jastarnia.pl

www: https://www.jastarnia.com/atrakcje/port-rybacki-w-jastarni-1475