Marina Sopot to marina w rejonie Zatoki Gdańskiej, która otwarta została w lipcu 2011 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wybudowana została w ciekawy sposób, czyli poprzez „doklejenie” do konstrukcji mola nowych, betonowych falochronów. Żeby zobrazować konstrukcję mariny, zwinięcie mola nie spowodowałoby rozpadnięcia się mariny. W wodzie pozostałaby konstrukcja składająca się z czterech ścian falochronu.

Falochron od strony ostrogi, czyli leżący od strony plaży i równolegle do niej oraz będący jego przedłużeniem falochron wschodni, od strony Gdańska są zamknięte dla spacerowiczów. Dostęp do nich strzeżony jest przez furtkę, której otwarcie umożliwiają specjalne karty wydawane przez Bosmana i dostępne jedynie dla właścicieli i załóg jednostek cumujących w marinie.

Falochron leżący wzdłuż i przy samym molo, oraz falochron południowy odchodzący od mola w kierunku Gdańska, leżący od strony otwartego morza, udostępnione są dla wszystkich turystów. Na końcu mola południowego znajduje się podniesiony taras, dzięki któremu spacerowicze mają możliwość obserwowania akwenu Zatoki Gdańskiej zza wysokiego muru na falochronie.

Na końcu mola znajduje się budynek, którego jedną część zajmuje restauracja Meridian, a drugą Bosmanat Sopot Marina. Ten znajduje się na piętrze, do którego prowadzą schody od strony samej mariny. Obok biura bosmana znajduje się węzeł sanitarny dla załóg stacjonujących w marinie Sopot.

Wpływając do mariny po prawej stronie znajduje się falochron południowy, przy którym cumują większe jednostki. Dostęp do mola mają wszyscy spacerowicze.

Po lewej stronie znajdują się dwa pływające pomosty, które razem z falochronem wschodnim, ostrogą oraz głowicą mola tworzą trzy małe baseny do wygodnego cumowania jachtów żaglowych, jachtów motorowych, czy motorówek RIB.

54.44814, 18.57688

ul. Plac Zdrojowy 2, 81-723 Sopot

telefon: +48 797 479 409

e-mail: bosmanat.mosir@use.pl

www: https://www.marina-sopot.com.pl/